Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kuka vastuussa, kun ratsastaja putoaa?

Lähettäjä: Riita 
Päivämäärä:   4.2.25 21:44:16

Olen nyt seurannut tilannetta, jossa loukkaantunut ratsastaja vaatii korvauksia hevosen omistajalta, ja inttää, että tilanne on ollut hevosen omistajan vika. Mielestäni hevosen omistaja ei tässä ole mitenkään korvausvastuussa, ihan vain normaalin järjen perusteella, mutta tietääkö joku paremmin?

Tilanne:
Ratsastaja (RT) oli pyytänyt, jos voi tulla ratsastamaan hevosen omistajan (HO) hevosta. RT kertoi viestein, että hänellä on kymmenen vuoden kokemus ratsastuksesta ja on hyvä ratsastaja, joka on tehnyt sitä ja tätä hevosten kanssa ja haluaisi tulla muutaman vuoden tauon jälkeen taas vähän kokeilemaan.
HO suostui, ja ilmoitti, että hevonen on luonteeltaan perus kiltti, sillä on ratsastaneet monet tauolta palaavat ja aloittelijat, laittanut videota hevosesta eri ratsastajien kanssa, ja sitä saa tulla valvotusti ratsastamaan nyt kerran. HO ilmoitti myös viesteissä, että vaikka hevonen on kiltti, se ei siedä ratsastajalta suusta vetämistä ja reagoi tähän ottamalla muutaman reippaamaan askeleen, ja jos veto ei lopu, niin hevonen saattaa lähteä yllättäen laukalle. RT kertoi, että on hellä ratsastaja.
Hevonen käyttäytyi normaalisti varustaessa ja HO ratsastaessa sitä ensin. Oli kuulemman ”normaali rento itsensä” ja toimi hyvin. HO vielä muiden edessä sanoi RT:eelle, ettei hevonen kestä suusta vetämistä.
RT nousi kyytiin, ja HO kehotti, että tämä hakee vähän taas tuntumaa muutaman vuoden tauon jälkeen ja tekee hevosen kanssa käynnissä ohjatusti tehtäviä. RT ohitti tämän ja lähti painostamaan hevosta raville. Raville lähdettyä hevonen ravasi noin 1/4 ympyrää normaalia hidasta ravia, samalla kun ratsastaja jäi pomppimaan satulan takakaarelle ja vetämään ohjista. Hevonen reagoi ottamalla häntä koipien välissä muutaman ison raviaskeleen, lähti laukalle ja ratsastaja suistui selästä. Hevonen ei sen enempää vauhkoontunut, jäi pudonneen ratsastajan vierelle seisomaan. Hevonen oli heti perään seuraavalla ratsastajalla taas kiltisti oma itsensä. RT käveli omin voimin takaisin talliin ja totesi, ettei ajatellut hevosen ihan noin nopeasti reagoivan. Ratsastajalle tuli pieniä vammoja, jotka ilmenivät seuraavana päivänä lääkärissä.

Onko hevosen omistaja tässä jossain vastuussa? Jos ratsastaja on valehdellut/yliarvioinut oman tasonsa, ja sen takia loukkaantunut. Hevonen oli normaali ratsastaa ennen ja jälkeen putoamisen, eikä niskuroinut mitään ratsastajaa vastaan. RT ei saanut mitään särkylääkettä enempää vaativaa vammaa ja selvisi yhdellä lääkärikäynnillä.

Mielestäni ratsastaja ottaa aina tietoisen riskin, kun kiipeää minkä tahansa hevosen selkään. Sieltä voi koska vaan tulla ihan yllättävästäkin syystä alas, vaikka kuinka olisi kiltti tai tuttu hevonen. Kaikki osapuolet aikuisia ja itse kykeneviä omaan harkintaan ja päätöksiin kuitenkin. Hevonen on todistetusti toiminut vastaavanlaisten tauolta palaavien, lasten ja aloittelijoiden kanssa hienosti, ja oli normaali oma itsensä ennen, kuin RT nousi selkään. Eikö tämä nyt ole vähän ”voivoi oma vika” -tilanne?

  Re: Kuka vastuussa, kun ratsastaja putoaa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.2.25 21:45:59

Ratsastaja.

  Re: Kuka vastuussa, kun ratsastaja putoaa?

Lähettäjä: S 
Päivämäärä:   4.2.25 21:48:39

Juu, on ratsastajan oma vika

  Re: Kuka vastuussa, kun ratsastaja putoaa?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   4.2.25 21:58:54

Siis mitä korvauksia? Eihän tuossa edes käynyt mitään ja vaikka olisi käynyt, ratsastaja ratsastaa aina omalla vastuullaan.

  Re: Kuka vastuussa, kun ratsastaja putoaa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.2.25 22:08:41

Ne särkylääkkeetkö hevosen omistajan pitäisi korvata vai mitä ihmettä

  Re: Kuka vastuussa, kun ratsastaja putoaa?

Lähettäjä: .-. 
Päivämäärä:   4.2.25 22:10:01

Ei kai missään ratsastuskoulussakaan yritys ole vastuussa tavallisesta putoamisesta? Joka paikassa vaaditaan ratsastajalta oma vakuutus juuri sen takia, että jokainen menee hevosen selkään omalla riskillään.

  Re: Kuka vastuussa, kun ratsastaja putoaa?

Lähettäjä: Täti 
Päivämäärä:   4.2.25 22:14:57

Täysi-ikäinen selkään kiivennyt on itse vastuussa. Ei hevosenomistaja eikä kukaan muukaan. Hevosen haastteet hyvä kertoa, uotta ratsastaja voi sen perusteella tehdä valinnan itse. Mutta vastuu on sillä, joka swlkään kiipeää. Alaikäisellä se vastuu on huoltajalla ja tämä heidän pitäisi ymmärtää.

Jokaisen hevosen selkään kiipeävän on tiedostettava, että jokaisen hevosen selästä voi pudota ja myös loukaantua pahasti.

  Re: Kuka vastuussa, kun ratsastaja putoaa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.2.25 22:14:58

Ratsastaja

  Re: Kuka vastuussa, kun ratsastaja putoaa?

Lähettäjä: Riita 
Päivämäärä:   4.2.25 22:19:57

Kiitos vastanneille, hyvä tietää että muutkin samaa mieltä :’)

  Re: Kuka vastuussa, kun ratsastaja putoaa?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   4.2.25 22:20:50

Kerro nyt mitä korvauksia se vaatii?

  Re: Kuka vastuussa, kun ratsastaja putoaa?

Lähettäjä: ville 
Päivämäärä:   4.2.25 22:27:11

Ihan on ratsastaja itse vastuussa. Mutta omistaja on tyhmä kun ylipäätään päästi jonkun idiootin randomin hevosensa selkään.

  Re: Kuka vastuussa, kun ratsastaja putoaa?

Lähettäjä: Riita 
Päivämäärä:   4.2.25 22:41:09

…, minä en tiedä mitä korvauksia edes vaaditaan. En tiedä haluaako RT, että ratsastaja maksaa särkylääkkeet vai mikä juttu. Kunhan haluaa jotain ”korvauksia” ja HO ”vastuuseen”.
Ja Villelle, miten hevoselle voi ikinä esim. löytää vuokraajaa tai ratsuttajaa, jos ei tuntemattomia voi päästää selkään?
HO oli nähnyt videoita, missä RT ratsastaa ihan hyvin, ja RT silti onnistui suistumaan satulasta. Tilanteessa voisi olla joku oikeasti todella hyvä kokenut ratsastaja, joka päässyt putoamaan ja ajattelee, että haluaa nyt korvauksia.

  Re: Kuka vastuussa, kun ratsastaja putoaa?

Lähettäjä: Ø 
Päivämäärä:   4.2.25 23:41:22

"RT nousi kyytiin, ja HO kehotti, että tämä hakee vähän taas tuntumaa muutaman vuoden tauon jälkeen ja tekee hevosen kanssa käynnissä ohjatusti tehtäviä. RT ohitti tämän..."

Tätä pidemmälle ei tarvitse mielestäni edes lukea. Ratsastajan oma riski ja moka.

Tai no, heti alusta alkaen oli kutina ettei tämä voi hevosen omistajan syyksi mennä, mutta tuossa se nyt viimeistään ratkeaa. Siihen päälle sitten että hevonen oli sekä ennen että jälkeen tämän vierailevan tähden täysin normaali.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.