Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hevoset kiintyneet liikaa toisiinsa?

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   4.2.25 15:37:50

Nyt alkaa itsellä pinna loppumaan. Teen töitä tallilla, jossa on ratsastuskoulun lisäksi yksityishevosia. Kaksi yksityisomisteista hevosta kuitenkin aiheuttaa ongelmia, vaaratilanteita ja stressiä itselle (ja muille käsittelijöille). Nämä ovat eri omistajien hevoset, mutta ovat kiintyneet toisiinsa todella paljon. Ovat vierekkäisissä karsinoissa (omistajat haluavat) ja tarhaavat (omistajien vaatimuksesta) kahdestaan samassa tarhassa. Tilanne on kuitenkin mennyt sellaiseksi, että kun toista vie tarhaan ja toinen jää odottamaan karsinaan niin tarhaan vietävä hevonen hyppii ja pomppii narunpäässä aivan hulluna, ja karsinaan odottamaan jäänyt hyppii siellä pystyyn ja huutaa. Tarhaan saatua tarhassa oleva juoksee siellä edestakaisin hyppien ja pomppien ja samalla huutaen ja sitten karsinaan jäänyt tulee tarhaan kuin tykinsuusta kun sitä mennään hakemaan. Ja sama tietenkin sitten talliin tuodessa. Jos pääsevät kulkemaan samaan aikaan niin ongelmaa ei ole, mutta valitettavasti meillä ei ole kuin harvoin työntekijöinä mahdollisuutta tällaiseen. Ja jos yksi ihminen taluttaa nämä molemmat samaan aikaan niin siinäkin on riskejä, joita ei haluta ottaa.

Hevosten omistajille sanottu tästä, pyydetty mahdollisuutta erottaa nämä toisistaan jos rauhoittuisivat, mutta eivät halua. Eivät itse näe ongelmaa ehkä niin selkeänä, koska tulevat tallille kun hevoset ovat sisällä ja tulevat samaan aikaan ja tekevät asiansa samaan aikaan (käyvät yhdessä ratsastamassa jne.) ja jos jostaim syystä tulevat eri aikaan niin eivät liikuta hevosia. Eli ilmeisesti kuitenkin jonkun verran tiedostavat, että ovat mahdottomia erikseen kun eivät sellaiseen tilanteeseen hevostensa kanssa mene.

Mitä tällaisessa tilanteessa kannattaisi tehdä? Onko ainoa vaihtoehto kärsiä vai auttaisiko jos hevoset saisi jollakin tavalla erotettua toisistaan ja ajan kanssa ehkä sitten rauhoittuisivat. Toki tämä aiheuttaisi niille varmasti stressiä ja huonoa käytöstä aluksi. Mutta nyt tilanne on aivan mahdoton ja oikeasti vaarallinen. Omistajat ovat sitä mieltä, että jos ei osata käsitellä hevosia niin tarhataan ne samaan aikaan kahdella taluttajalla - tämä vain ei ole yleensä mahdollista kun työntekijöitä on yksi samaan aikaan ja muita tallilla olijoita harvoin on silloin kun hevosia tarhataan. Eivät ole myötämielisiä hevosten erottamiseen, koska ovat sitä mieltä että ne ovat sydänystävät ja kärsisivät siitä ja voisivat sairastua sen takia.

  Re: Hevoset kiintyneet liikaa toisiinsa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.2.25 15:39:46

Ei välttämättä tarvitse erottaa, kunhan eivät tarhaisi pelkästään kahdestaan

  Re: Hevoset kiintyneet liikaa toisiinsa?

Lähettäjä: o 
Päivämäärä:   4.2.25 15:41:08

Luulisi tallinpitäjällä olevan oikeus päättää tällaisista asioista, kuten karsinoista ja tarhauksesta. Tuskin on hevosillekaan kiva jos noin kovasti stressaavat toisen perään...

  Re: Hevoset kiintyneet liikaa toisiinsa?

Lähettäjä: Tt 
Päivämäärä:   4.2.25 16:42:48

Tämän siitä saa, kun hevosia pidetään oloissa, jotka eivät ole niille hyväksi. Yksin tarhaus ja pitkät ajat yksinään karsinassa. Ei ole ihme, että niistä tulee läheisriippuvia. Sen sijaan, että pakotetaan ne olemaan yksin, pitäisi muuttaa olosuhteita. Ei tietänkään ole oikein, että tämä kaatuu tallintyöntekijöiden niskaan.Nämä hevoset kuuluisi laumaan, jossa ei tarvitse hätääntyä, jos yksi kaveri poistuu. Karsinassa oltaisiin vähempi tai ei ollenkaan,jollei siihen sovi.

  Re: Hevoset kiintyneet liikaa toisiinsa?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   4.2.25 17:34:29

Pihattolaumaan tollaset pienisieluset kuuluu..

  Re: Hevoset kiintyneet liikaa toisiinsa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.2.25 17:44:41

Ei ikinä tarhakavereita vierekkäisiin karsinoihin. Tallinpitäjän tehtävä laittaa karsinajärjestys uusiksi.

  Re: Hevoset kiintyneet liikaa toisiinsa?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   4.2.25 17:50:39

Ja miksi ei vierekkäisiin?

Meillä järjestellään tarhaparit ja -porukat niin on rauha tallissa ja ne on siitä kätevä viedä yhdessä pihalle. Meillä viedään kaksi kerrallaan, tai jos jotain ei voi kuljettaa parissa niin yksi kerrallaan eikä tarhaparien karsinanaapuruus ole ikinä aiheuttanut mitään haittaa.

  Re: Hevoset kiintyneet liikaa toisiinsa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.2.25 17:54:52

Meillä oli aikanaan kahdella ratsastuskoulun hevosella vastaava tilanne. Siirrettiin toinen hevonen kauemmas toiseen karsinaan ja aika nopeasti rauhoittuivat. Tarhattiin edelleen kahdestaan, mutta se riippuvaisuus loppui kun eivät nyhjänneet kylki kyljessä 24/7 (miinus tunnit).

Eli toinen hevonen vaihtaa karsinaa. Kaikissa järkevissä tallisopimuksissa on maininta siitä, että talli on viime kädessä se, joka osoittaa kullekin hevoselle karsinan.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.