|
Lähettäjä: Penu
Päivämäärä: 21.8.26 16:12:20
Edellisen linkki on väärä, menee ratsurotuisten ja ponien näyttelytietoihin. Rakennetarkastuksia tehdään suomenhevostammoille.
Hippoksen sivuilta:
"Suomenhevostamman rakennetarkastus
Vähintään 3-vuotiaalle suomenhevostammalle voidaan tehdä rakennetarkastus jalostusarvostelutilaisuuden yhteydessä. Rakennetarkastukseen voivat osallistua kaikki J-suunnan tammat, jotka eivät täytä suoritusvaatimuksia sekä kaikkien muiden jalostussuuntien tammat, jotka eivät jostakin syystä voi tai halua osallistua suorituskokeisiin.
Rakennetarkastuksessa tamma mitataan, sen purenta ja jalkaterveys tarkistetaan, arvostellaan kaviot sekä tehdään rakennearvostelu. Tammasta arvostellaan tyyppi, runko, jalka-asennot ja liikkeiden säännöllisyys ja kaviot. Jalkaterveys arvostellaan sanallisesti. Tamman voi esittää rakennetarkastuksissa mille tahansa suunnalle kaikissa tammanäyttelyissä.
Rakennetarkastettu tamma ei yksilönä ole vielä oikeutettu jalostushevosen arvoon, mutta tamman omistaja saa hyödyllistä informaatiota tamman rakenteesta mahdollista siitoskäyttöä varten. Rakennetarkastetut tammat hyväksytään myöhemmin ilman uutta arvostelua jalostusarvostelluiksi jälkeläispalkinnolla, mikäli tamman jälkeläiset täyttävät jälkeläispalkintojen vaatimukset.
Rakennetarkastukseen ilmoittaudutaan näyttelyilmoittautumisen kautta Heppa-järjestelmän Oma tallissa, vapaaseen tekstikenttään lisätään merkintä rakennetarkastus."
Eli kuten Koivu sanoi, käytännössä arvostellaan kuten varsat.
Jos tamma on siitoskäytössä, huomioi myös: "Jalostusarvosteluun ei ole oikeutettu osallistumaan tamma, joka on todistettavasti tiine vähintään 120 vuorokautta aiemmin suoritetusta astutuksesta, on varsonut enintään 150 vuorokautta aikaisemmin elävän varsan tai jonka varsa on kuollut enintään 90 vuorokautta aikaisemmin, mikäli tiineys on kestänyt vähintään 120 vuorokautta. Jälkeläisarvosteltava tai rakennetarkastettava tamma voidaan esittää jalostusarvostelussa kuitenkin em. aikarajoja noudattamatta."
|