Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Varsan vieroitus

Lähettäjä: Sunnynarval 
Päivämäärä:   4.8.26 16:10:07

Emätamma elää viimeistä kesäänsä ja on aika huonossa kunnossa. Hampaat ihan loppu.
Varsa tulee nyt 4kk ja ajatus että tässä viikkojen aikana emätamma lopetetaan. Miten Varsa. Sillä on seuraa muista varsoista ja emätammoista mutta pitäiskö saada se nyt kaverin kanssa jonka kanssa jää sitten kun oma emä pois. Varsa on myyty mutta uuteen kotiin 4kk, se ei taida olla ihan ok...

  Re: Varsan vieroitus

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   4.8.26 16:33:22

Eiköhän sitä tammaa jouda vielä elvyttämään.

  Re: Varsan vieroitus

Lähettäjä: e--type 
Päivämäärä:   4.8.26 16:56:17

6 § Varsojen sosiaalisia suhteita koskevat lisävaatimukset

Varsaa ei saa vieroittaa alle puolen vuoden ikäisenä. Vieroituksen on tapahduttava vaiheittain.

Edellä 1 momentissa säädetystä voidaan poiketa, jos poikkeaminen on perusteltua varsan kokonaishyvinvoinnin kannalta ja varsa on kehitystasoltaan valmis vieroitettavaksi. Vieroitusiästä voidaan poiketa kuitenkin enintään 15 päivää. Edellä 1 momentissa säädetystä voidaan poiketa myös, jos tamman tai varsan terveys sitä eläinlääkärin arvion mukaan edellyttää.

Alle 24 kuukautta vanhalla hevosella on oltava tarhassa ja laitumella vähintään yksi toinen hevonen seuranaan. Tästä voidaan poiketa, jos hevoset ovat kengitettyjä ja on vaarana, että ne vahingoittavat toisiaan.

  Re: Varsan vieroitus

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   4.8.26 20:57:40

Ja ei tietenkään olisi kannattanut miettiä ennen varsottamista? Ne hampaat ei kulu kuukaudessa sellaiseen kuntoon, että pakko lopettaa.

Eipä tuossa auta kuin tehdä kaikki mahdollinen, että emä pärjää vielä pari kuukautta kivutta ja tyytyväisenä, tai etsiä keinoemä.

  Re: Varsan vieroitus

Lähettäjä: samaa mieltä 
Päivämäärä:   4.8.26 21:49:22

Lähettäjä: --
Päivämäärä: 4.8.26 20:57:40

Ja ei tietenkään olisi kannattanut miettiä ennen varsottamista? Ne hampaat ei kulu kuukaudessa sellaiseen kuntoon, että pakko lopettaa.

Eipä tuossa auta kuin tehdä kaikki mahdollinen, että emä pärjää vielä pari
kuukautta kivutta ja tyytyväisenä, tai etsiä keinoemä

Lähettäjä: ?
Päivämäärä: 4.8.26 16:33:22

Eiköhän sitä tammaa jouda vielä elvyttämään.
👍👍👍

  Re: Varsan vieroitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.8.26 22:52:01

Meillä kuoli emä ähkyyn varsan ollessa 4kk ja se olisi tosiaan hyötynyt pidemmästä ajasta emän kanssa…

Jos vaan mitenkään mahdollista, anna tamman vielä elää. Luulisi, että se on ostajalle myös tärkeää. Nyt voi vielä monessa paikkaa olla laitumellakin. Kaikki rehut turvotettuina ja varsaa alat totuttamaan omiin rehuihinsa.

  Re: Varsan vieroitus

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   5.8.26 01:40:11

Tamma ekstraruokinnalle pariksi kuukaudeksi, löytyy paljon rehuja joilla huonohampainenkin pärjää hyvin muutaman kuukauden. Varsalle voi olla valtavasti haittaa jopa sen loppuiäksi 4 kuukaudessa iässä tehdystä vierotuksesta, enkä varsan ostajana missään tapauksessa sitä hyväksyisi.

  Re: Varsan vieroitus

Lähettäjä: Vadelma 
Päivämäärä:   5.8.26 09:30:08

Jos vaan mahdollista niin ehdottomasti siirrä vieroitusta sen 2kk eteenpäin. On todella tärkeät kuukaudet varsalle. Mulle joskus tullut varsoja jotka vieroitettu liian aikaseen ja ei niistä ole tullut ihan "fiksuimpia". Kyllä se vaan näkyy varsassa jälkikäteen. Emälle rehut turvotettuna,greenline tms.. vastaava. Hankkijalla alfa-alfa joka todella tuhtia,sisältää myös öljyä. Toki sen mukaan mitä emä pystyy syömään,lähinnä tarkoitan,että onko allergioita. Muuten eteen niin paljon kuin vaan pystyy syömään. Itse olen joskus jopa pilkkonut heinää pienemmäksi,jos hampaat on ollut huonot. 2kk on kuitenkin todella lyhyt aika ja jokainen pv on varsalle tärkeä.

  Re: Varsan vieroitus

Lähettäjä: S 
Päivämäärä:   6.8.26 20:44:36

Mulla on aikuinen tamma, jonka oma emä kuoli varsan ollessa 2kk. Toinen varsallinen tamma imetti sen, mutta kun muut varsat vieroitettiin ja muuttivat kimpassa toisaalle vuodenvaihteessa, oli tämä mun tamma vasta 4kk. Se muutti silloin muiden mukana ja hyvä siitä tuli onneksi. Ensimmäisen vuoden oli vähän muita pienempi, mutta sen jälkeen ei ole huomannut eroa. On varsonut ja ollut tosi hyvä emä varsoilleen.

Eli joo, ei ideaalitilanne, mutta ei välttämättä mene huonostikaan. Varsinkin, jos saa pysyä tutussa laumassa ja jos siellä on mahdollisia hoitotätejä. Toki jos tammaa on mahdollista pitää vielä elossa muutama kuukausi (hampaattomatkin pärjää puuroilla, kunhan nyt ei kivulias ole), niin se on aina varsalle parempi.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.