|
Lähettäjä: ...
Päivämäärä: 1.7.26 13:45:16
3-4 krt/pvä. Määrät ovat isoja, valkuaista, väkirehua, öljyä, lisäksi vielä greenlinea ennen kuin pääsi vihreälle. Tammalla nyt viides varsa alla. Kuihtuuhan se, jos ruokinnassa pihistelee. Yksi kesä meni opettelussa ja laihtui. Sen jälkeen huolehdittu, että sitä väkirehua ei säästellä.
Sanomattakin selvää, että vesi/heinä/laidunruoho on jatkuvasti tarjolla sekä pääsee ötököiltä suojaan, että ei turhaan ramppaamiseen itseään kuluta.
Varsat ovat komeita ja lihaksikkaita, kasvavat tasaisesti.
Syksymmällä, kun varsa enenevissä määrin syö muuta eikä ramppaa tissillä aletaan määriä pienentämään. Vieroitus siten, että pari kuukautta saa levätä ennen seuraavaa. Ei ongelmaa, kun ei pääse kuihtumaan. Niitä ruokottoman laihoja emiä näkee, kun unohdetaan ne kesäksi sinne laitumeen tai desin mitalla purkin ohjeen mukaan annetaan jotain hömppärehua.
|