Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Varsan passi

Lähettäjä: First-foal 
Päivämäärä:   24.2.26 05:45:07

Varsalla nimi, tunnistaja kävi, kaikki ok.
Passia odotetaan. Tuleeko siitä vielä maksua, jos tulee niin mihin? Oma talli, ruokavarasto, kirjeposti?
Eka varsa kyseessä.

  Re: Varsan passi

Lähettäjä: ** 
Päivämäärä:   24.2.26 10:44:49

Hippoksen lasku DNA-määrityksestä (jos tätä ei ole vielä tullut) tulee sen mukaan, mitä olet laskutustavaksi valinnut. Passia ei lähetetä, ennen kuin tämä on maksettu.

Ruokaviraston laskut ovat tulleet minulle ensin Suomi.fi, en muista ovatko tulleet myös paperisena postissa, nyt tilattu e-laskuna. Ruokavirastolla on neljä laskutusajoa vuodessa, eli on ihan arpapeliä, koska lasku lopulta tulee, mutta tämä ei vaikuta passin lähettämiseen.

  Re: Varsan passi

Lähettäjä: Z 
Päivämäärä:   24.2.26 12:15:16

Rekisteröinti on törkeän kallista.

  Re: Varsan passi

Lähettäjä: Huppista 
Päivämäärä:   24.2.26 14:33:59

Minulle on viime vuosina tullut Hippoksen laskut Oma talliin, mutta en muista olenko valinnut sen jostain. Passia ei tosiaan tule, jos Hippoksen lasku ei ole maksettu. Meidän alueella Hippoksen laskut on tulleet aika nopeasti tunnistuksen jälkeen, viikoissa ehkä.

Ruokaviraston laskut tulee tosiaan neljästi vuodessa, eikä niiden maksu vaikuta passin lähetykseen.

Jos tunnistuksesta alkaa olla jo kuukausia niin soittelisin tunnistajalle ja kysyisin onko kaikki ok.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.