Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  sh orivalinta keskustelu poistettu?

Lähettäjä: Oho 
Päivämäärä:   28.1.26 21:54:19

Päivällä vielä luin asiallista keskustelua siitä, mitä suokkioria kukakin haaveilee käyttävänsä ensi kesänä. Nyt topa on poistettu. Menikö se jonkun orin omistajan haukkumiseksi?

  Re: sh orivalinta keskustelu poistettu?

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   29.1.26 08:52:57

Yhden tumman orin lyhyttä kaulaa ja sukua ei saanut kommentoida

  Re: sh orivalinta keskustelu poistettu?

Lähettäjä: ** 
Päivämäärä:   29.1.26 08:58:44

Vai oisko sitten yhden ruunikon nuoren asioita...

  Re: sh orivalinta keskustelu poistettu?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   29.1.26 09:44:26

* Viittaat vissiin Taikatummaan? Sillä ei ole kantakirjauslausunnossa kyllä mainintaa lyhyestä kaulasta. Ja jos yhtään olet sitä seurannut, niin sillähän on oikeastaan melko hyvämallinen ja pituinen kaula omaan silmääni.

  Re: sh orivalinta keskustelu poistettu?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   29.1.26 10:05:26

Jälkikasvustahan siellä puhuttiin ja täysin asiallista mietintää periytymisestä. Mikään ori ei tee täydellistä kloonia tammasta riippumatta joten ei kyllä pitäisi olla häröttämisen arvoista kun puhutaan mitä mahdollisesti ori voi jättää. Toinen ei lie kyseessä koska toinen keskustelu jossa ollut myös aiheena on vieläkin olemassa.

  Re: sh orivalinta keskustelu poistettu?

Lähettäjä: Sisu 
Päivämäärä:   29.1.26 21:52:13

Harmi :(

  Re: sh orivalinta keskustelu poistettu?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   29.1.26 22:16:23

PH omistajaa vähäsen tiedän eikä taida tosiasioiden kirjoittaminen tai jalostuksen miettiminen häiritä.

  Re: sh orivalinta keskustelu poistettu?

Lähettäjä: Astrid 
Päivämäärä:   29.1.26 23:04:56

Taisi mun orivalinta pohdinta Taikatumman ja Piitsin Hurpaleksen välillä herättää pahennusta, harmi että poistui oli hyvä topa mielestäni ja oli kiva lukea muidenkin orivalinta mietintöjä :(

  Re: sh orivalinta keskustelu poistettu?

Lähettäjä: No 
Päivämäärä:   30.1.26 06:59:42

No eipä ole ensimmäinen kerta kun topa poistuu kun puhutaan TT:stä jotain.

  Re: sh orivalinta keskustelu poistettu?

Lähettäjä: ..... 
Päivämäärä:   30.1.26 07:16:47

PH pisteiden näkökulmasta (laatuarvostelut ja näyttelyt) selkeästi parempi 3v kauden loppuun verrattuna.

  Re: sh orivalinta keskustelu poistettu?

Lähettäjä: Kepa 
Päivämäärä:   30.1.26 10:01:52

Omalle tavalliselle tammalleni voisin noista kahdesta valita Taikatumman. Ori on itse hieno, sillä on 3 hyvää askellajia, ei isompia puutteita rakenteessa, riittävästi kokoa, erittäin hieno luonne, sen kilpailutulokset kertovat kyvykkyydestä , lahjakkuudesta ja koulutettavuudesta ja sillä on jo useita hienoja jälkeläisiä erilaisten tammojen kanssa. Lisäksi sen emälinja on huisin hyvä!

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.