Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Estepuokkiori jolla erinomaiset jalka-asennot?

Lähettäjä: Hög 
Päivämäärä:   21.12.25 17:16:38

Jos ette juuri muuta mieti kuin hyvää esteoria millä on erinomaiset jalka-asennot, minkä nimeäisitte? Tamma on hyväluonteinen, suorittaa hyvin mutta auttamattoman vennot vuohiset. Voin sitten sukua ja mätsiä miettiä itsekseni.

  Re: Estepuokkiori jolla erinomaiset jalka-asennot?

Lähettäjä: Iik 
Päivämäärä:   22.12.25 07:49:08

Ainakin Diarado ja sen poika Diacontinus. Tangelolaiset ylipäätään, esim Tobago z

  Re: Estepuokkiori jolla erinomaiset jalka-asennot?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.12.25 11:41:46

Con quidam RB
Action blue
Chacfly
Charthago blue
Check in
Conkanno PS
Jaguar VD berghoeve
Jilbert van’t Ruytershof
Padock du plessis
Vancouver De Lanlore

  Re: Estepuokkiori jolla erinomaiset jalka-asennot?

Lähettäjä: Iik 
Päivämäärä:   23.12.25 08:40:18

Vancouver de Lanlore on todella hieno ori kaikin puolin, kenttähevosia kasvattavien kannattaisi tutustua myös tähän oriin. Sen emälinja on angloarabia, emänisä Le Tot de Semilly.

  Re: Estepuokkiori jolla erinomaiset jalka-asennot?

Lähettäjä: Hep 
Päivämäärä:   23.12.25 15:25:21

Coldfly?

  Re: Estepuokkiori jolla erinomaiset jalka-asennot?

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   23.12.25 16:47:54

Kattaa muotoilla kysymys "Estepuokkiori joka jättää erinomaisia jalka-asentoja?" Kaikki ominaisuuden kun ei periydy ja tämän näkee vasta kun orilla on riittävästi jälkeläisnäyttöjä.

  Re: Estepuokkiori jolla erinomaiset jalka-asennot?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.12.25 04:45:30

Jos huonojalkainen näyttää jättävän hyviä jalka-asentoja niin syy saattaa olla siinä, että sitä käytetään vain hyväjalkaisille tammoille jotka täydentävät orin heikkouksia. Etenkin uran alussa kun sillä orilla ei ole vielä niitä "näyttöjä", mutta huonot jalka-asennot on jo todettu, harva kasvattaja valitsee huonojalkaiselle tammalle... En uskaltaisi mitä tahansa koipireittä käyttää pelkkien jälkeläisnäyttöjen perusteella. Parhaimpaan tulokseen pääsee, kun käyttää mahdollisimman korrektia oria (ja tammaa) ja toivoo parasta.

  Re: Estepuokkiori jolla erinomaiset jalka-asennot?

Lähettäjä: Iik 
Päivämäärä:   24.12.25 09:45:12

Vanhemmista oreista on jo laskettu indeksejä. Mm Diaradon ja Diacontinuksen jalka-asentoindeksit ovat erinomaiset .

  Re: Estepuokkiori jolla erinomaiset jalka-asennot?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.12.25 09:53:00

"Jos huonojalkainen näyttää jättävän hyviä jalka-asentoja niin syy saattaa olla siinä, että sitä käytetään vain hyväjalkaisille tammoille jotka täydentävät orin heikkouksia."

Tai sen fenotyypissä on huonoa, mutta genotyypissä runsaasti hyvää jalka-asentoa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.