Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  kokemuksia varsan

Lähettäjä: " 
Päivämäärä:   18.6.25 16:10:19

synnynnäisen koukistajajänteiden kireyden hoidosta

  Re: kokemuksia varsan

Lähettäjä: Leena 
Päivämäärä:   18.6.25 17:03:15

Yksi jouduttiin lopettamaan, kulki vaan polvillaan. Toinen kulki vuohisilla, niin kuukausi kipsattiin päivittäin ja sai 4 x tetrasykliinit, niin jalat ok, ei priimat mutta kavion kannatkin ottaa maahan. Kova homma hoitaa, mutta kannattaa yrittää

  Re: kokemuksia varsan

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.6.25 17:03:24

Pidetään sisällä boxissa jossa paksusti kuiviketta ja mielellään alla kumimatto niin ettei kavion kärjet pääse yhtään kulumaan. Ulkoilutus useamman kerran päivässä niin, että liikkuu, heti kun alkaa seisoskelemaan viedään sisälle. Tarvittaessa tetrasykliini. Tarvittaessa liimakenkä kärjelle.
Hoito on melko helppoa kun aloittaa heti, myöhemmin hankalampaa ja joskus jopa toivotonta.

  Re: kokemuksia varsan

Lähettäjä: Mä 
Päivämäärä:   18.6.25 19:27:12

Tetrasykliini vaan pitää antaa suht heti eikä jäädä odottelemaan, ei tehoa enää myöhemmin.

  Re: kokemuksia varsan

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.6.25 19:29:32

Aina ei auta edes tetrasykliini, valitettavasti.

  Re: kokemuksia varsan

Lähettäjä: " 
Päivämäärä:   24.6.25 18:30:12

Leena, kerrotko lisää siitä selviytyneestä varsasta ja sen hoidosta, ennuste, kaikenlainen tieto kiinnostaa. Kuinka pystyi liikkumaan kipsattuna/kompuroiko. Oliko nivelet löysät? Osanotot menetetystä varsasta :(

  Re: kokemuksia varsan

Lähettäjä: Leena 
Päivämäärä:   24.6.25 19:18:21

Käveli syntyessään vuohisilla, kaviot siis kääntyivät mahan alle koska jänteet kireät. Sai tetrasykliinit jo 2h ikäisenä. Tiukat tukisiteet 6h ikäisenä. Kääreet yli polvien vaikka polvet ok. Seuraavana päivänä taas lääkitys, ja käärittiin. Pumpulla, liimapinteliä, vesijohto putkea, jesaria, laudan pätkä vuohisen eteen. Kaadettiin käärimistä varten. Venyteltiin aina kun mahdollista. Aina aamulla kääreet pois ja iltapäivällä takaisin. Reilu 3vk käärittiin, sitten kokeiltiin liimakenkiä, kesti 2 päivää. Käärittiin vielä viikko, vähän kevennettiin koko ajan venytystä . Sai 4 x lääkkeet. Nyt 5 vko vanhana vuohiset ovat pystyt, mutta kannat ottavat maahan. On ollut laitumellakin kelien salliessa. Pääsi ylös koko ajan itse, ja liikkui hyvin vaikka töppöset kömpelöt. Sai tarhata aina kun ei ollut kipsit jalassa. Oli kova homma, eikä aina nähnyt edistystä, mutta kannatti. Painevaurioita tuli kääreistä onneksi vasta loppuvaiheessa.

  Re: kokemuksia varsan

Lähettäjä: " 
Päivämäärä:   24.6.25 20:28:26

Kiitos vastauksestasi Leena ja kaikkea hyvää varsalle :)

  Re: kokemuksia varsan

Lähettäjä: Leena 
Päivämäärä:   24.6.25 20:54:06

Kiitos, nyt näyttää ainakin kaikki valoisalta. Tsemppiä kaikille joilla sama tilanne.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.