Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  siitosleasing tamma

Lähettäjä: tamma 
Päivämäärä:   24.5.25 04:37:55

minkälaista korvausta tammanomistajat yleensä hevosensa siitosleasingiin annosta ottavat?
nyt kyseessä laadukas kouluhevonen

  Re: siitosleasing tamma

Lähettäjä: Katta 
Päivämäärä:   24.5.25 06:25:53

Riippuu tamman laadusta ja siitä mitä liisaaja suostuu maksamaan. Yleensä tämä ei ole ylläpidon, vakuutuksen ja kulujen jälkeen iso summa, jos mitään.

  Re: siitosleasing tamma

Lähettäjä: Jojjo 
Päivämäärä:   24.5.25 09:16:36

Saa olla todella poikkeuksellisen hyvät näytöt omaava ja/tai muuten poikkeuksellinen tamma että maksaisin omistajalle yhtään mitään.
Kaikki hevosen kulut ja vakuutuksen maksan kyllä.

  Re: siitosleasing tamma

Lähettäjä: taustajoukoista 
Päivämäärä:   24.5.25 12:17:12

Ruoka ja karsina on se minkä tammanomistaja saa. Laadukas tai ei.

  Re: siitosleasing tamma

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.5.25 19:37:14

Liisaaja maksaa tamman elämän vakuutuksineen ja varsottamisesta aiheutuvat kulut. Eli tamman omistaja hyötyy niin, että saa tammalta kulut pois tietyksi ajaksi. Ei normaalista laadukkaasta hevosesta makseta erikseen mitään summaa tamman omistajalle.

  Re: siitosleasing tamma

Lähettäjä: Sh 
Päivämäärä:   25.5.25 21:22:29

Meillä (laadukkaasta) tammasta sopimus, että tamma tuli mulle astutushetkellä, jolloin otin tamman kulut itselleni. Varsa toivottavasti syntyy pian ja sitten omistaja astuttaa sen omaan piikkinsä haluamallaan orilla. (Kotisiemennys). Tamma palaa omistajalleen vieroituksen jälkeen.

Otin tammalle henkivakuutuksen ostosummasta (merkitty summa liisingin soppariin). Hippokseen liisauksesta ilmotettu eli musta tulee syntyvän varsan kasvattaja.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.