Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: tonttu 
Päivämäärä:   27.3.25 15:52:15

Onko missään vielä julkaistu tietoa että miten Hippos tulee käyttämään suomenhevoselle myönnetyt joululahjarahat? Jos halutaan että näillä rahoilla voidaan jopa lisätä kasvatusta, niin pitäisihän niistä ennen astutus kautta tietää mitä tukea on mahdollista saada.. Onko kyseessä yleisluonteinen tuki kaikille tasaisesti jaettuna vai kohdennetaanko se jonkun kriteerin mukaisille tammoille tai kasvattajille?

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.3.25 17:42:22

Tämä itseänikin kiinnostaisi. Oletuksena olen nyt jättämässä kaikki tammat tyhjäksi ensimmäistä kertaa ikinä. Tuo raha saattaisi vielä pään kääntää, mutta sillä edellytyksellä tietenkin, että kriteerit on selvillä ennen kuin astutuskausi ehtii kunnolla alkaa.

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: Hah 
Päivämäärä:   27.3.25 20:30:54

Vidut usko hetkeäkään että Hippos niitä älyäisi jotenkin tasapuolisesti ja kasvatusta edistävästi jakaa.

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: tonttu 
Päivämäärä:   27.3.25 21:12:20

"Tasapuolinen" ja "kasvatusta edistävä" eivät taida tällä summalla mahtua samaan tukiratkaisuun. 400 000 on iso raha, mutta jos saataisiin jollain porkkanalla astutettujen sh-tammojen määrä pysymään siellä 1500 kieppeillä, se on tasan kaikille jaettuna n. 270 €/tamma (vähän enemmän jos maksetaan vasta elävän, rekisteröidyn varsan varsoneille varsaraha), eli aika pieni osa varsottamisen kuluista. Ja mitä enemmän astutetaan, osuus per tamma pienenee. Kiva bonus, mutta tuskin kenellekään ratkaiseva tekijä siinä, kun punnitaan laittaako tammoja vai ei? Pienemmälle joukolle kohdennettuna tukisumma olisi isompi per tamma(/varsa), mutta jos palkitaan vain jonkin kriteerin mukaisia "laatutammoja", meneekö tuki silloin niille joilla on kasvatus kenties jo muutenkin kannattavaa ja varsat käyvät hyvällä hinnalla kaupaksi..

Mutta yhtä kaikki, vastauksia olisi mukava kohta saada siitä kenelle, koska ja millä perustein raha jaetaan. Muutamasta tammasta keskusteluja tilausvarsasta tai liisingistä, niin kyllä mahdollinen palkkio voi vaikuttaa siihen kenet kannattaa laittaa kasvattajaksi.

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.3.25 21:42:06

Minä taas en usko, että tästä maasta löytyy tällä hetkellä ainoatakaan kasvattajaa, jolla kauppa kävisi saatikka että kävisi vieläpä hyvällä hinnalla ja kasvattaminen olisi kannattavaa. Kaikki merkit ja kuulopuheet viittaavat siihen, että yhdelläkään tietämälläni kasvattajalla ei nyt kauppa käy ja suurin osa varsoista jääneet käsiin.

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.3.25 22:58:06

Eiköhän Hippoksen delegaatio lähde katsomaan haflingereita ja hakemaan oppia.

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   28.3.25 10:51:35

^Näin juuri, haahuillaan ja kehitellään tietojärjestelmiä mutta nostetaan rekisteröimismaksuja ja orilisenssejä. Jos rahaa jää hallinnoinnin jälkeen lahjoitetaan iloisen väriset riimunnarut kaikille syntyville suomenhevosvarsoille ja ollaan niin itseensätyytyväisiä.

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: tonttu 
Päivämäärä:   16.4.25 16:43:43

Nostellaas tätä - ei vieläkään mitään tiedonantoa ilmeisesti tullut?

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   16.4.25 16:53:51

"jos palkitaan vain jonkin kriteerin mukaisia "laatutammoja", meneekö tuki silloin niille joilla on kasvatus kenties jo muutenkin kannattavaa ja varsat käyvät hyvällä hinnalla kaupaksi.."

Minkälaisen johtopäätöksen edellisestä voi vetää?
No tietysti sen, että laatutammojen varsat käy kaupaksi, jos nyt ylipäätään mikään kaupaksi käy. Ja huonoa ei kannata edes astuttaa. Eli ihan oikein kohdennettu tuki näin.

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: Hah 
Päivämäärä:   16.4.25 17:28:14

... : Raha pitää suunnata monimuotoisuuden ja geenipoolin säilyttämisen tukemiseen. Jokaisen terveen suomenhevostamman pitäisi varsoa vähintään kerran. Laatutammoilla on jo ennestään oma palkintojärjestelmä. Joululahjarahat pitää jakaa tasapuolisesti.

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   16.4.25 21:16:19

Ei se oikeesti noin mene. Astutan tamman ja maksan satoja euroja siitä, varsa ei mene kaupaksi edes pienellä rahalla. Olen nyt ainakin varsottanut tamman ja tehnyt osani geenien säilyttämisestä, myös pakastaen ne. Siellä se monimuotoisuus ja geenipooli on parin kilon pusseihin pakattuna koiran ja kissan ruokana, fileet söin ite.

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   16.4.25 23:48:22

Älkää nyt ainakaan myyntiin kasvattako jos ei ole selkeää visiota. Itselleen voi aina tehdä, kun hyväksyy kulut

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.4.25 06:36:38

Ei niitä kyllä itselle voi kasvattaa, muutakin tekemistä kuin täyttää nurkkia varsoilla.

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: Yks 
Päivämäärä:   18.4.25 12:08:51

Ei pitäisi tehdä ravipuolelle sukusiitoshirviöitä. Se tie on kestämätön.

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   18.4.25 23:39:44

? on hirviö.

  Re: Suomenhevosten joululahjarahat

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   19.4.25 00:25:57

Hirviö? Kyllä ne sinullekin vielä elämän realiteetit vastaan tulee. Vallankin jos hakemalla haet sitä erisukuista yhdistelmää, josta varsasta tulisi aikamoinen geenipankki koko rodulle. Ei ostajia näy eikä kuulu. Kun isän pitää olla Viesker ja emänisän Suikku, niin johan alkaa olemaan ostajia jonoksi asti. Tai tuota i-ei voisi vähän päivittää vastaamaan tätä päivää, mutta jääköön toiseen kertaan.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.