Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Mikä on hyvä näyttelytulos?

Lähettäjä: Näyttelijä 
Päivämäärä:   1.2.25 18:24:02

Mitä pidätte hyvänä tuloksena näyttelyistä? Onko vain I-palkittu hyvä, vai onko vielä esim II-palkittu myös hyvä? Onko joku tietty piste teistä erityisen tärkeä, tai pidättekö vain jonkin tietyn numeron ylittävää yleisvaikutelmaa tai vaikka tyyppiä merkkinä hyvästä tuloksesta? Mitä numeroa tai arvostelukohtaa pidätte tärkeimpänä? Tai kun Hippoksen näyttelyssä arvostellaan kaikki kohdat numerolla kymppiin saakka, mitä numeroa pidätte hyvänä?

Itselle siis näyttelyhomma uutta, ja tässä vasta opettelen ymmärtämään arvosteluita nyt, kun ensimmäistä kertaa tallissa uusi varsa, jota sen kasvattaja toivoi käytettävän näytillä sen myydessään. Kiinnostaisi siis oppia paremmin näkemään, mikä on hyvä tulos! :)

  Re: Mikä on hyvä näyttelytulos?

Lähettäjä: MSL 
Päivämäärä:   1.2.25 18:56:58

Nyt olisi hyvä tietää myös rotu. Ilmeisesti poni kun yleisvaikutelmasta puhutaan?
Toki ykkösellä palkittu on laadukas yksilö. Jos kyseessä poni niin tyyppi piste tärkein. Perus ok kakkosen tamma voi oikealla orivalinnalla tehdä vaikka kuinka hienoja jälkeläisiä.

  Re: Mikä on hyvä näyttelytulos?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   1.2.25 19:42:17

Riippuu paljon hevosesta… hyväsukuisesta tietysti vähän odottaakin I-palkintoa tai ainakin lähellä sitä… sitten taas semmosesta ns. harrastehevosesta tai harrastajan kasvattamasta voisin nähdä että II-palkintokin oikein hyvä saavutus.

  Re: Mikä on hyvä näyttelytulos?

Lähettäjä: Poni 
Päivämäärä:   1.2.25 21:09:58

Todella kärjistetysti ajattelisin, että I=hyvä, II=tavallinen, III=huono, mutta ei se tietysti ihan niin yksinkertaista ole. Kakkospalkitulla voi olla todella hyviä pisteitä monesta kohdasta, mutta tyyppi olla silti riittämätön ykköspalkintoon vaikka pistekeskiarvo olisi korkeampi kuin monella ykköspalkitulla.
Seiskaa huonompaa numeroa pidän itse arvostelukohdasta riippumatta huonona, kahdeksikkoa tai parempaa sitten taas hyvänä. Tärkeimpänä yksittäisenä arvostelukohtana pidän itse ponien kanssa tyyppiä.

  Re: Mikä on hyvä näyttelytulos?

Lähettäjä: No 
Päivämäärä:   1.2.25 23:19:53

I tai hyvin pistein II, molemmilla verrata niitä kohtia jotka omalla on ne parannettavat jos esim oria miettii.

  Re: Mikä on hyvä näyttelytulos?

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   1.2.25 23:30:40

Puoliverisillä 35 pistettä ja alle kertoo ehkä vaatimattomasta tyypistä, puutteista rakenteessa tai liikkeissä, 36-37 pistettä on keskinkertainen, 38-39 pistettä hyvä, 40-42 pistettä erinomainen ja 43+ pistettä kertoo jo erittäin laadukkaasta poikkeusyksilöstä tai tuomariston hetkellisestä "hurmaantumisesta" jota joskus on sitäkin nähty.
Itse pidän tärkeimpänä tyyppiä, kun jalostetaan laadukasta ratsuhevosta, sen pitää myös näyttää siltä.

  Re: Mikä on hyvä näyttelytulos?

LähettäjäPäivi 
Päivämäärä:   3.2.25 17:30:40

HMM Minun poniini oli 37 pisteellä kantakirjausnäyttelynsä BIS ja kyllä siellä oli muitakin tammoja...

  Re: Mikä on hyvä näyttelytulos?

Lähettäjä: xx 
Päivämäärä:   3.2.25 18:35:22

Siitä on aika kauan, kun rotuponeja on arvosteltu tuolla vanhalla pisteytyksellä sekä siitä, kun jalostusarvostelutilaisuuksissa on valittu BIS.

  Re: Mikä on hyvä näyttelytulos?

LähettäjäPäivi 
Päivämäärä:   3.2.25 19:24:55

^^ Niin on mie oon xanha akka jo...

  Re: Mikä on hyvä näyttelytulos?

Lähettäjä: Moi 
Päivämäärä:   3.2.25 19:54:52

Riippuu tosiaan täysin rodusta.
Poneille ja ratsuille jaetaan pääasiassa vain I tai II palkintoja. Ihan harvinaisuus ne III palkitut ja ne sitten ovatkin saaneet useasta kohdasta huonon pisteen ja laatu on heikko.

Suomenhevosissa taas I palkinto näyttelyistä on harvinainen ( puhun virallisista nähttelyistä), joten II palkinnon saanutta voi pitää jo todella kivana ja valitettavasti esim III+ palkinnonkin ovat usein kivoja.
Suomenhevosilla ja lv ravihevosilla tosiaan käytetään lisäksi + ja - merkkejä.
Huono on se III-.

  Re: Mikä on hyvä näyttelytulos?

Lähettäjä: _ 
Päivämäärä:   3.2.25 19:55:20

III = tyydyttävä
II = hyvä
I = erinomainen

  Re: Mikä on hyvä näyttelytulos?

Lähettäjä: hoitsu 
Päivämäärä:   3.2.25 20:19:51

II palkittu on todella hyvä vielä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.