|
Lähettäjä: hokkus
Päivämäärä: 31.12.09 09:26:41
Nimi: Ashalad Reijkjorvsk
Rotu: Venäjänravuri
Väri: Ruunikko
Sukupuoli: Ori
Ikä: 7v.
Säkä: 159cm
Käyttö: Ravuri
Maahantuoja: hokkus+hokkuksen@gmail.com
Tuontimaa: Venäjä
Kasvattaja: Erek Trovosk
I. Troison Acihaldee
IE. Merinjo Shalm
II. Camasid Calpo
E. Emiljiino
EI. Calimo Dar
EE. Pheims Orkhidee
Luonne:
Asla on on hyvin omanlainen persoona, hienohelma sanoisinko ja asustaa oriissa pieni nirppanokkakin. Se ei voi sietää vesilätäköitä tai savivelliä, mutta myöskin valitsee tarkkaan mitä syö, eikä ole herkkujen perään. Muut hevoset ovat Aslan alamaisia, mutta ihmisiä se kunnioittaa.
Oritta ei voi tarhata muiden hevosten kanssa, se ei vain siedä niitä tai niiden epähienostuneisuutta. Yleensä ori ajaa muut aidoista läpi ja yksin ollessaankin Asla on hyvin pörheä. Se pitää huolen tarhastaan ja on hyvin ylpeä omasta aluestaan. Siellä ei takuulla on kuivaheinän korsia tai sitten ne on poljettuna kuraiseen kohtaan.
Ihmisiin Asla suhtautuu kunnioittavasti, ikään kuin alistuneena se kävelee luokse, kun lähtee hakemaan tarhasta. Muuten oriin ylpeyttä ei murra mikään, tai kukaan. Ori kävelee ihmisen perässä vaikka irti, eikä karkaa sitä minnekään. Se on itse rauhallisuus.
Käytävällä seistessään Asla näyttää ne orimaiset puolensa kiljumalla muille hevosille ja kuopimalla lattiaa kiivaasti. Sitä lukuunottamatta ori on helppohoitaa ja myöskin kengittää.
Karsinassa ollessaan ori ei edes huomaa muita hevosia ennen ruokinta aikaa, sillon se irvistelee niille pitäkseen puolensa. Ori ei hyökkää ruoillensa, vaan odottaa ihmisen kiltisti pois.
Ajaessa orilla on luonnetta ja tahtoa, mutta kunnioitus ihmistä kohtaan ei häviä, ei edes kilpailu tilanteessa. Ori juoksee kepeillä, liitävillä, joilla pärjäisi vaikka GP-tason kouluratsastuksessa. Ori ei koskaan laita vastaan tai paina ohjalle yhtän ja on hyvin herkkä suustaan, eikä tarvitse mitään erikoisempia valjasviritelmiä. Asla siis todella osaa juosta tyylillä, upeilla liikkeillä, mutta nopeasti.
Oli tylsää ;D Toin tälläisen hieman erilaisen oriin...
|