|
Lähettäjä: Magnetie
Päivämäärä: 29.6.09 17:40:38
Tätä kun niin kovasti odotit, niin sepustan nyt omia ajatuksiani. Tunnustan, että puhun lähinnä omia ajatuksiani, kun olen vasta kolme vuotta ollut mukana touhussa. Pahoittelen sekavuutta jo valmiiksi, kysyä saa jos ei tunnu tulevan tolkkua.
Ravitalli
Tullessani itse mukaan ravitalleilun pariin olin ihan varma, että ei siitä mitään tule. Tuntui, että ravipiirit ovat pienet ja sulkeutuneet, mutta niin vain kävi päinvastoin, sillä vuosien varrella olen pikemminkin laiminlyönyt IRL-kavereita näiden nettituttavien takia. Jos vain jaksaa vähän aikaa pakertaa tallin parissa, niin kyllä niitä kavereita varmasti löytyy. Ravipuolella näkee sen verran niitä tähdenlentoja eli harrastajia, jotka tulevat suurella innolla mukaan ja lopettavat ennen kuin pääsevät alkua pitemmälle, että vähän varautuneisuutta on aina uuden harrastajan kohdalla ilmassa.
Näin ht.nettielämään verrattuna ravipiirit ovat kyllä paljon, paljon hiljaisemmat (tosin nykyään meillä on omia mesesessioita, että sekin on vähän siinä ja siinä, onko se nyt hiljaista vai ei). Tällä hetkellä vitsaillaan välillä, että taisi tulla ravipuolellekin lama, kun on pari viime kuukautta ollut niin hiljaista. Huhti-toukokuu oli villien ravien kulta-aikaa ja kaikki taisivat vähän väsähtää siihen, että ehkä sekin vetää porukkaa lomalle. Kohtahan sitä alkaa kuitenkin olla suurkilpailujen aika, joten pakko tästä on hiljalleen alkaa heräilemään.
Ikäskaala venyy siitä 14 ikävuodesta hyvinkin 20 ikävuoden paremmalle puolen, joten ei voi ainakaan väittää, että ei löytyisi suunnilleen ikäistään seuraa (tosin ravipuolella ei ole kyllä ikää tarvinnut tuijotella sen pahemmin, kyllä näiltä irtoaa fiksua (ja välillä vähän vähemmän fiksua xD) juttua). En nyt osaa arvioida, montako aktiivista harrastajaa on, mutta eiköhän se mene jonnekin reiluun 50-100 välille. Nyt viime aikoina on lopettanut monta harrastajaa, ja uusia ei ole tullut samaan malliin.
Edellisessä topicissa joku sanoi jotakin tuosta hevosten kehittymisestä. Se on totta, että ennätyksellinen kehitys poikkeaa irl-elämän tyypillisestä linjasta. Esimerkiksi ponien ajat ovat olleet viime vuosina tapetilla. Nyt on saatu b-ponien (yleensä russit) aikoja vähän parempaan suuntaan, ja hiljalleen varmaan nuo a-ponitkin (shetlanninponit) saavat vähän enemmän skaalaa aikoihin. Nyt tuntuu, että päälle neljän minuutin juoksevia poneja ei oikein ole, kaikki päätyvät lopulta sinne 2.20-ajan kieppeille. Keväällä VRER rukkasi myös ponien voittosummia oikeampaan suuntaan, joten nyt ei enää niin helposti tule niitä hillittömiä voittosummiakaan. Tietysti villeissähän voi jakaa vaikka miljoona euroa voittosummaa, mutta suurin osa linjasi myös villien voittosummia tähän suuntaan. Eli, aina on korjattavaa, mutta yritetään korjata asioita ja keskustellaan asioista - se on muuten yksi hyvä asia ravipuolella, että asioista voi oikeasti keskustella ja neuvotella. VRER:n päätöksistä pääsee keskustelemaan, ja yleensähän jo ehdotusasteella olevat ideat ovat aika julkisia eli uudet säännöt eivät tule yllätyksenä.
Ja mitä tulee näihin villeihin raveihin, niin todettavahan se on, että villit ravit omaavat yhtä suuren painoarvon kuin VRER:n alaiset ravit. Tietysti sitten villit suurkilpailut jäävät joskus hiukan VRER:n suurkilpailujen jalkoihin, mutta VRER:n suurkilpailutarjonta on hyvä ja varsin kattava. Suurkilpailut löytyvät listattuna VRER:n sivuilta (linkitän sivut alemmas), ja niitä ovat esimerkiksi ponimestaruudet (a-ponimestaruus, b-ponimestaruus, montémestaruus), kasvattajakruunu, ravikuningas ja -kuningatarlähdöt ja niin edelleen.
Suvuista voisi varmaan höpistä iät ja ajat, mutta siitä aiheesta löytynee keskustelua myös ravilistan foorumilta (http://www.phpbbserver.com/ravilista/index.php?mforum=ravilista, toimii raviharrastajien keskuspaikkana ja sieltä löytyy myös VRER:lle oma osio) ja toki saa uutta keskustelua virittää. Näitä "klassikkotalleja" eli tuttuja ja todennäköisimmin tunnettuja talleja ovat mm. Monnin ravitalli, Ninitra, Loisto, Yep Trotters.
Nyt vielä pieni linkkinivaska loppuun, alkaa näyttää jo aika pitkältä tässä ikkunassa tämä viesti. Eli lyhyesti muutamia linkkejä, jotta alkuun pääsee.
VRER - Virtuaaliravien edistämisryhmä
Ravilistafoorumi
Derekan raviopas - helpotusta jokaiseen ongelmaan
VRER:n jäsentallilista - täältä löytää ison kasan talleja
Jos sitten tulen vielä lisäilemään ison kasan huomautuksia kymmenessä eri viestissä, niin älkää suuttuko. On vain niin monta asiaa, jotka voisi mainita, mutta arvelen olleeni jo liian sekava tähän mennessä :D
|