Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kokemuksia dalmatiankoirista?

Lähettäjä: mii 
Päivämäärä:   2.12.25 17:06:46

Henk. koht. en tunne yhtäkään mutta tämä rotu kiinnostaisi tulevaisuudessa. Aiempi koiramme oli eri rotua mutta vain vähän dalmatialaista pienempi ja muuten mm. samanlaisella rakenteella ja karvalla (joista myös pidän).

Joku tuttu näiden iho-ongelmista minulle on aikoinaan kertonut (haukkunut) mutta haluaisin kuulla kokemuksia rodusta myös sellaisilta, joilla niistä on oikeasti kokemusta.

Googlettanut olen ja lukenut mm. kuuroudesta, virtsakivistä, ihoallergiasta ja -ongelmista, lonkkadysplasiasta, kilpirauhas- ja silmäsairauksista... Mutta onko nämä koko rodun ongelmia vai väistettävissä hyvän kasvattajan/yhdistelmän löytämisellä?

  Re: Kokemuksia dalmatiankoirista?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   2.12.25 17:10:17

Virtsakiviongelman välttää täysin ottamalla koiran, jolla on LUA-geeni. Näitä kasvattajia taitaa olla Suomessa yksi + muutama sijoituskoti. Vai joko oli toisellakin kasvattajalla oman nimen alla tulossa pentueita, en ole ihan varma.

  Re: Kokemuksia dalmatiankoirista?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.12.25 17:14:37

Rotu jolla osa terveysongelmista on sidoksissa väriin.

  Re: Kokemuksia dalmatiankoirista?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.12.25 17:27:58

Oli sairas rotu jo 90-luvulla

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.